Święta w firmie

Psychologia biznesu mówi, że socjalizacja biurowa wspiera i wzmacnia relację międzyludzkie. Osoby zadowolone z warunków zatrudnienia i atmosfery w pracy, lepiej współpracują z firmą, utożsamiają się z marką i wynoszą produktywność na wyższy poziom. Dlatego przedsiębiorcy inwestują w szkolenia oraz integracje swoich zespołów.  Przyjmują one formy sporadycznych lub regularnych wyjazdów oraz pół-formalnych kolacji.

Również okres zbliżającej się przerwy świątecznej jest dobrym powodem do zaciśnięcia więzi biznesowych i wynagrodzenia pracownikom zasłużonej i dobrej pracy. Oprócz upominków i premii, w zależności od wielkości firmy, świąteczny event w firmie może być uroczystą kolacją lub nawet balem.

Jak przygotować atrakcyjną imprezę świąteczną w swojej firmie?

Najwygodniej jest zlecić organizację zewnętrznej firmie. Ale czasami można zaangażować w to samych pracowników. Warto zrobić wcześniej ankietę dotycząca preferowanej daty imprezy oraz jej formy.

Przenosząc firmowe biesiadowanie poza mury przedsiębiorstwa oszczędzamy koszty i czas potrzebne na przygotowanie sali, posprzątanie jej lub wynajęcie ochrony.

Dla większego zespołu warto wynająć salę bankietową z cateringiem i muzyką. Postawmy na dobrej jakości szwedzki stół. DJ lub zespół może być zamówiony na kilka godzin, a ludzie z powodzeniem będą bawić się przy muzyce z nagrań,  jeżeli tylko upewnimy się, że sala wyposażona jest w odpowiednie nagłośnienie. Dodatkową atrakcją może być artysta sceniczny lub animator.

To wieczór, który ma łączyć, a nie dzielić, dlatego unikajmy tematów zawodowych jak np. Konkursy związane z branżą.

Kilku lub kilkunastoosobowe grono firmowe może miło spędzić czas podczas wspólnego wyjścia do teatru lub na koncercie połączonym z kolacją. Nie bez znaczenia jest też wiek pracowników. Mieszanemu zespołowi można zaproponować klasyczny bankiet, natomiast młode grono chętnie zaangażuje się w imprezę tematyczną.

Alternatywne pomysły dla nietypowej ekipy firmowej to m.in. wieczór kinowy, wyjście na kabaret, wieczór na lodowisku, gra miejska, impreza przebierana, karaoke lub mecz.

Bez względu na rozmach imprezy warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

  • zamów zaproszenia, a w nich umieść mapę, aby osoby, które nie znają miejsca eventu, mogły oszacować czas podróży i trafić do celu bez przeszkód
  • wskaż w zaproszeniu czy pracownicy mogą przyjść z osobami towarzyszącymi spoza firmy
  • data przyjęcia bożonarodzeniowego powinna być datą, kiedy wszyscy są dostępni - lub jak najwięcej osób
  • upewnij się, że przy organizacji korzystasz z usług od renomowanych i zaufanych dostawców gastronomicznych oraz dobrej jakości usług rozrywkowych
  • dopasuj rodzaj imprezy do wieku i możliwości pracowników
  • przemyśl catering i pamiętaj o napojach. Zamów ograniczoną ilość alkoholu, a na imprezę w lokalu rozdaj limitowane vouchery na procentowe napoje. Pamiętaj, aby mieć opcje dla gości, którzy nie piją alkoholu.

Bierz udział w zabawie, ale zachowuj się jak szef

...gdzie pierwsza część zdania oznacza:  zjedz kolację i pojaw się na parkiecie, rozmawiaj swobodnie i żartuj z pracownikami, a druga: ogranicz spożywanie alkoholu do toastu ze świątecznymi życzeniami i powiedz dobranoc wcześniej, pozwalając reszcie "rozpuścić włosy" i pobawić się bez skrępowania.