Wirtualna asystentka - prawa ręka przedsiębiorcy

Przedsiębiorca łatwo może wpaść w sidła pracoholizmu, wiecznego myślenia o pracy, co z czasem może przełożyć się na zmęczenie, stres, bezskuteczne próby rozciągania doby. Jeżeli czujesz, że jesteś już w takiej sytuacji lub coraz częściej dopada cię przepracowanie i masz za dużo na głowie, pomyśl o dodatkowej parze rąk do działania. To wcale nie musi być zatrudnienie pracownika na etacie, szkolenie go i pilnowanie na każdym kroku. Pozwól sobie na profesjonalne wsparcie biznesu i zacznij współpracę z wirtualną asystentką.

Czym zajmuje się wirtualna asystentka?
Wirtualni asystenci, nazywani w skrócie VA, to niezależni, najczęściej samozatrudnieni kontrahenci, którzy pracują zdalnie i przy użyciu własnych zasobów zapewniają specjalistyczne wsparcie dla różnych projektów w biznesie swojego zleceniodawcy. VA wykonują szereg zadań za pomocą narzędzi online i różnych programów. Obowiązki wirtualnej asysty mogą obejmować działania administracyjne, jak obsługa poczty mailingowej, rezerwacja biletów, prowadzenie baz danych, jak również kreatywne: organizowanie spotkań i eventów, pisanie artykułów, prowadzenie profili na social mediach, montowanie nagrań czy moderowanie stron internetowych. Wirtualna asystentka jest osobą kontaktowa, dobrze zroganizowaną, wszechstronną. Zrobi dla ciebie wszystko oprócz kawy! Chociaz może zadbać n przykąld o jej zapas w firmowej kantynie. W zależności od charakteru i potrzeb firmy, dla której pracuje VA, może być sekretarką, technikiem biurowym, menedżerem projektu, organizatorem i koordynatorem spotkań biznesowych, copywriterem, strategiem kampanii reklamowej lub…wszystkim po trochę, ponieważ wirtualna asystentka to taka złota rączka biznesu.

Dlaczego warto zatrudnić wirtualną asystentkę?

Wirtualna asystentka lub asystent (chociaż jest to zdecydowanie zawód zdominowany przez kobiety), może posiadać jakieś określone specjalizacje, jak na przykład wykształcenie i wiedzę prawniczą, medyczną, ekonomiczną lub doświadczenie w reklamie, zdolności manualne czy twórcze, co z pewnością potrafi dobrze wykorzystać wspierając inne biznesy, ale wszechstronność wirtualnej asysty polega przede wszystkim na doskonałej organizacji, byciu komunikatywnym, elastyczności, świetnego poruszania się w sieci i zdolności do szybkiego uczenia się. Wirtualna asystentka, jeżeli sama nie potrafi wykonać jakiejś czynności, wie, czy bardziej opłacalne jest samemu się tego nauczyć, czy w danym momencie zlecić zadanie profesjonaliście. Potrafi doskonale zarządzać sobą w czasie oraz poszczególnymi projektami. Sprawia, że firma działa płynniej, a przedsiębiorca może skupić się na swoich głównych celach. Doświadczeni biznesmeni szukają nowych sposobów na obniżenie kosztów i jednoczesne podniesienie wydajności swoich działań.

Współpraca z wirtualną asystentką może być idealnym rozwiązaniem, kiedy potrzebujesz wsparcia w różnych obszarach, ale nie na tyle, aby wyposażać odrębne stanowisko w biurze, wydawać pieniądze na sprzęt, ubezpieczenie, podatki itd. Być może prowadzisz małą firmę bez stałego personelu? Być może prowadzisz projekty, na które etatowi pracownicy nie mają czasu? Zdalna asystentka, która wesprze twoją firmę, wtedy kiedy tego potrzebujesz, to wygodne i opłacalne, z punktu widzenia inwestycji, rozwiązanie. Płacisz tylko za w pełni wykorzystane dla twojej firmy godziny lub za zrealizowane zadania czy projekty.Prawdopodobnie masz umiejętności, dzięki którym sam możesz wykonywać wszelkie zadania administracyjne, logistyczne, rekrutacyjne itd., ale jako przedsiębiorca i właściciel firmy, powinieneś być zawsze pełen energii, zdolny do krytycznego i obiektywnego myślenia oraz podejmowania decyzji. Dlatego warto pracować mądrzej, nie koniecznie ciężej. W tym celu zastanów się, które codzienne, cotygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne zadania wymagają twojego stuprocentowego zaangażowania, którymi możesz się podzielić ze specjalistami, a które całkowicie oddelegować ekspertom, i po prostu o nich nie myśleć. Bez względu na wielkość firmy inwestycja w wirtualną asystę może być niewielką kwotą do zapłaty w stosunku do ogromu wsparcia, jaki można otrzymać, aby zachować równowagę między pracą, a życiem prywatnym oraz entuzjazm i radość z wykonywania tych czynności filmowych, które sprawiają nam największą satysfakcję.