JAKIE CECHY BIZNESMENA WARTO PRZENIEŚĆ NA PRYWATNY GRUNT?

"Staraj się nie zostać człowiekiem sukcesu, a raczej stać się człowiekiem wartości". Albert Einstein

Przedsiębiorcy to ludzie odważni, pracowici, z pasją i wizją na przyszłość, którzy nie boją się wyjść z sytuacji dobrej, w poszukiwaniu jeszcze lepszej. Od tych ludzi można nauczyć się wielu nawyków i cech, które podnoszą jakość codziennego życia. Przedstawiamy kilka z nich. 

 

1. Organizacja.

'Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro jeszcze nie nadeszło. Tylko dziś jest twoje”. JPII

Dobre umiejętności organizacyjne mogą zaoszczędzić czas i zminimalizować niepotrzebny stres. Ci, którzy odnoszą sukces, robią to, ponieważ wiedzą, że muszą maksymalne wykorzystać przydzielone im każdego dnia 24 godziny. Widzą oni bezpośredni związek między tym, jak spędzają czas, a swoim dobrostanem. Szanują czas swój oraz innych ludzi, bo wiedzą, że to jeden z nielicznych bezpłatnych zasobów, którego nie można dokupić za żadne pieniądze. Pilnują terminów, na spotkania przychodzą 5 minut wcześniej, planują swój kolejny dzień, nie odkładają ważnych spraw na później. Starają się zawsze być przygotowani. Kiedy nie zadziała im plan A i B, wdrażają kolejno C, D, E itd. Wyobraź sobie, o ile lepiej wyglądałby twój dzień, tydzień, miesiąc i rok, jeżeli dni nie upływałyby bez twojego świadomego udziału? Ile czasu faktycznie potrzebujesz na codzienne obowiązki, a ile ucieka między palcami?

2. Opanowanie i cierpliwość.

Czasami coś idzie nie tak, jakbyśmy chcieli, również w biznesie, ale kiedy jesteś u steru i podejmujesz wszystkie decyzje, musisz zachować spokój w każdej sytuacji. Prawdziwi przedsiębiorcy wiedzą o tym i w efekcie rozwijają się w obliczu wszelkich wyzwań. Wyciągają lekcje z niepowodzeń i z jeszcze większą pewnością dalej podbijają świat. Ludzie sukcesu wiedzą też, że wszystkie dobre rzeczy wymagają czasu, a to co wartościowe nie spadnie z nieba. Bez względu na to, czy chodzi o rozwijanie umiejętności, budowanie relacji czy dobrobyt materialny, aby osiągnąć cel trzeba cierpliwie robić swoje, a sukces przyjdzie jako naturalny efekt tej pracy. Pomyśl, jak wiele energii może zabierać rozmyślanie o tym, czego byśmy chcieli lub czego nam brakuje? Ile błędów można popełnić w pośpiechu lub złych decyzji podjąć poddając się pierwszej z brzegu porażce? Czy ktokolwiek poza tobą może ponieść odpowiedzialność za brak postępu w twoim życiu?

3. Pasja i optymizm.

"Są dwa rodzaje ludzi, którzy powiedzą ci, że nie możesz dokonać zmian w tym świecie: ci, którzy boją się próbować i ci, którzy obawiają się, że ci się uda."  Ray Goforth

Przedsiębiorcy zawsze z nadzieją patrzą w przyszłość. Żaden nie zdecydowałby się na inwestycje, gdyby obawiał się porażki bardziej niż spodziewał sukcesu.

Trzeba kochać, to co się robi i wierzyć w wartość tego działania. Tak samo jak dobry przedsiębiorca czerpie przyjemność z rezultatów swojej ciężkiej pracy, tak samo każdy człowiek powinien czerpać radość z codziennych najprostszych obowiązków i czynności, z których składa się jego życie. Jeżeli coś nie idzie w upragnionym kierunku, należy zastanowić się jak rozwiązać dany problem i zacząć działać. Tylko dzięki aktywności pełnej pasji, możemy czerpać radość z codzienności i realizować swoje cele.

4. Otwartość na nowe kontakty.

Przedsiębiorcy nie boja się kontaktu z innymi. Uczestniczą w branżowych wydarzeniach, ale również nawiązują szczere i otwarte znajomości poza swoją specjalizacją. Zwiększa to szanse na spotkanie z kimś, kto bezpośrednio wpłynie na misję ich organizacji. Budowanie trwałych relacji zwiększa poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że stajemy się częścią społecznej wspólnoty. Nie bój się poznawać nowych ludzi. Nigdy nie wiesz czego możesz nauczyć się od kolejnej osoby w twoim życiu.

5. Samoakceptacja.

Ludzie mający wysoki poziom poczucia własnej wartości ufają sobie i podejmują lepsze decyzje. Znają swoje mocne strony i wykorzystują je na co dzień. Nie tracą energii na narzekanie, załamywanie się i kamuflowanie niedoskonałości charakteru Nie udają kogoś, kim nie są i mają więcej szacunku wobec innych. Potrafią asertywnie manewrować swoimi granicami, dobrze negocjują, nie skupiają się na porażkach innych osób, nie szukają w nich słabości, a wręcz przeciwnie, dzięki swojej silnej i pozytywnej aparycji przyciągają do współpracy osoby o równie mocnym kręgosłupie. Pewność siebie i szacunek do swojej osoby to niezbywalne atuty dobrego przedsiębiorcy. Czy zgodzisz się z tym, że jednak wielu ludzi mogłoby popracować nad samoakceptacją, aby podnieść jakość swojego życia?

"Zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest i nie docenia tego, kim jest." M. S. Forbes