DLACZEGO I W JAKI SPOSÓB WARTO INWESTOWAĆ W SWOICH PRACOWNIKÓW?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę napędza firmę? Co sprawia, że biznes działa i odnosi sukcesy lub odwrotnie? Odpowiedź jest prosta. To ludzie! Nie pomysł, reklama czy najwyższy standard firmowego lokalu. Jeżeli pomysł ma się zrealizować, reklama działać skutecznie, a firmę ma być stać na najlepszy adres w mieście, potrzebny jest silny, kreatywny i efektywny zespół pracowników. Zadbaj o to, aby ci, z którymi pracujesz byli zadowoleni i chcieli umieć, wiedzieć i mieć więcej! Jeżeli Ty stoisz w miejscu, Twoja firma również nie zrobi kroku w przód.

 

BUDUJ SILNY LUDZKI KAPITAŁ, BO WARTO!

Właściciele firm, szczególnie rozwijających się obawiają się inwestowania w szkolenia swoich pracowników i nie tylko. Często kryje się za tym strach przed wydawaniem ogromnych kwot bez gwarantowanego zysku lub zwyczajnie brak pomysłu. Warto sobie uświadomić, że w przypadku rozwiania kompetencji u pracowników, budujemy coraz lepszy zespół, który niemal natychmiast przekłada się na lepiej prosperującą firmę w niemal każdym obszarze. Poza tym pracownicy, którzy popadają w stagnację i nie widzą potencjału na rozwój, nie czują więzi z firmą i szukają lepszych ofert pracy. Struktura jaka naturalnie wytwarza się w firmie, jest niczym żywy organizm, na który należy patrzeć holistycznie. To zatrudnieni ludzie są jego siłą napędową, mięśniami i sercem. Założyciele i kierownicy stanowią jego umysł i duszę. Tak, jak właściciele firm pielęgnują swoją kreatywność, zastanawiają się nad kolejnymi krokami w biznesie i stanowią o najważniejszych sprawach, tak cały zespół od wykonawców, przez projektantów, przedstawicieli handlowych itd. nadaje całości formy rzeczywistej. W organizacji, gdzie pracodawca nie dba o swój zespół, wcześniej czy później dochodzi do kryzysów zaczynających się na poziomie socjalnym. Dlatego należy pamiętać, że im bardziej dbamy o kadrę, zarówno pod względem rozwoju ich kompetencji zawodowych, jak i warunków oraz komfortu pracy, tym szybciej i skuteczniej cała firma automatycznie wchodzi na wyższy poziom produktywności, jakości i zysków. To chyba najlepsza motywacja do wyodrębnienia w rocznym budżecie środków na edukację lub poprawę warunków pracy w firmie.

Pracodawco, pamiętaj, że osoby, które zatrudniasz w zespole mają realny wpływ na sukces lub porażkę twojego przedsięwzięcia, a wykwalifikowana kadra o wysokim poziomie zaangażowania stanowi fundament firmy. Pokazując pracownikom od samego początku, że jesteś gotów zainwestować w jego przyszłość w firmie, dzięki trosce o komfort pracy i możliwość atrakcyjnego rozwoju wpływasz na naturalne budowanie się w nich lojalności i zaangażowania.

JAK TROSZCZYĆ SIĘ O LUDZI W FIRMIE?

Istnieje kilka obszarów,, które wpływają na poziom zadowolenia pracowników z firmy, jak również rodzai działań, które warto rozważyć w przedsiębiorstwie, aby poszerzać kompetencje swojego zespołu, tak aby pozostali i nadal będą produktywni.

Początek roku jest doskonałym momentem na przeanalizowanie struktury w firmie na poszczególnych szczeblach i zastanowienie się, w jaki sposób można ulepszyć środowisko pracy oraz jak zadbać o swój zespół. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie wewnętrznej ankiety i indywidualnych rozmów ze swoją kadrą, aby zdecydować się na najlepsze rozwiązania dla twojego przedsiębiorstwa.

WYNAGRODZENIE

To oczywiste że podstawową motywacją do wykonywania dobrze swojej pracy są zarobki. Jeżeli pracownik nie otrzymuje adekwatnego do stanowiska, wkładu pracy, zdolności i doświadczenia wynagrodzenia, prawdopodobnie szybko zacznie rozglądać się za innym pracodawcą. Warto rozważyć motywacyjny system awansów oraz świadczeń, dzięki którym pracownik czuje się w firmie bezpiecznie, bo jego podstawowe potrzeby są zaspokojone. W zależności od wielkości firmy i możliwości budżetowych, zastanów się, czy nie zróżnicować form zatrudnienia dla poszczególnych stanowisk. Wiele zadań warto dziś realizować na podstawie krótkoterminowych kontraktów, umów B2B czy outsourcingu. Pracownicy etatowi powinni mieć poczucie bezpieczeństwa i poczucie stabilności finansowej w firmie.

ROZWÓJ

Pracownik z reguły ma aspiracje do specjalizowania się i pogłębiania swoich umiejętności w zawodzie, co zwykle wiąże się z awansem na wyższe stopnie. Otrzymując możliwości rozwoju wzmacnia swoją motywację, zaangażowanie i lojalność wobec przedsiębiorstwa.

Istnieją różne sposoby inwestowania w system promocji i rozwój kariery, a korzyści z nich są obopólne, bo jeśli pracownicy są lepiej wykwalifikowani i efektywni, sukces firmy następuje automatycznie.

Kształcenie swojego zespołu może mieć wiele wymiarów, tak samo wygląda to z kosztami, które za nie poniesiesz np. w ramach umowy, możesz oferować pracownikom abonament na prestiżowe portale z kursami do samoedukacji np. lynda.com lub udemy.com, grupowe kursy językowe dla tych, którzy wykorzystują języki obce w kontaktach z klientami, prezenty w postaci książek branżowych, wejściówki na biznesowe konferencje i warsztaty, wreszcie też wewnętrzne szkolenia z umiejętności miękkich, pracy w zespole oraz specjalistyczne, projektowane specjalnie dla konkretnej grupy odbiorców. Dla wybranych zespołów możesz zatrudnić mentora, który dzięki regularnym konsultacjom wzniesie dany dział czy zespół na wyższy poziom skuteczności i tym samym, zadowolenia z pracy.

Duże korporacje organizują dla wybranych pracowników indywidualny plan rozwoju, dzięki któremu mogą z pomocą przełożonego menadżera osiągać swoje cele związane z karierą w firmie.

Inwestowanie w ludzi jest równie ważne, jak inwestowanie w samą markę. Firma, która ma pracowników o słabej motywacji, wcześniej czy później skazana jest na porażkę. Nieustanna rotacja pracowników, bez względu na to, jak dobre jest kierownictwo doprowadza do zastoju i częstszego wydawania pieniędzy na procedury związane z rekrutacją i zatrudnieniem. Pamiętaj, że rozwój zasobów ludzkich jest kluczową częścią każdej firmy.