Konstytucja biznesu - zmiany w przepisach dla przedsiębiorców

Projekt, który został zatwierdzony pod koniec marca tego roku, wejdzie w życie 30 kwietnia 2018 roku i jest zestawem 5 ustaw dotyczących prawa przedsiębiorców oraz przepisów dotyczących działalności gospodarczej. Według rządu korzystne zmiany odczują mikro, małe oraz średnie firmy. Poznajmy najważniejsze ustalenia tzw. Konstytucji biznesu.

 

1. Prawo przedsiębiorców

Prawdopodobnie najbardziej oczekiwana ustawa z całego pakietu. Wprowadzi zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” oraz zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy, czyli przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości na jego korzyść. Na mocy tej ustawy, osoby fizyczne będą mogły prowadzić nierejestrowaną działalność, od warunkiem, że miesięczne przychody z tej działalności nie przekroczą 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Na dzień dzisiejszy przychód nie może być więc wyższy niż 1050 zł.

Osoby rozpoczynające przygodę z zarejestrowaną działalnością będą miały prawo do tzw. „ulgi na start”, czyli zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Po tym okresie, w niektórych przypadkach będą mogli korzystać z „małego ZUS-u” przez okres 24 miesięcy, tak jak było to możliwe do tej pory. Ustawa odsuwa też do lamusa numer REGON, który stopniowo będzie wycofywany z formularzy urzędowych. Najważniejszym numerem identyfikacyjnym będzie wyłącznie NIP.

2. Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy

Zmiany w ustawie wprowadzą między innymi Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy (PIP) w miejsce Pojedynczego Punktu Kontaktowego. Będzie tam można zdalnie otrzymać pomoc dotyczącą szeroko pojętego prowadzenia działalności gospodarczej, rejestrowania i zamykania przedsiębiorstwa.  Dzięki innym wprowadzonym regulacjom, obsługa przedsiębiorców ma być sprawniejsza, na przykład uproszczony zostanie proces rejestracji oraz dokonywania zmiany danych wpisywanych do CEIDG. Możliwe będzie również zawieszenie przez przedsiębiorców (osoby fizyczne) wykonywania działalności gospodarczej na czas nieokreślony (obecnie jest to możliwe na maksymalnie 24 miesiące).

3. Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców

Na mocy tej ustawy zostanie powołany Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który będzie mógł opiniować projekty ustaw dotyczące małych firm, czy też pomagać przy mediacjach między nimi, a urzędnikami i najogólniej mówiąc, będzie stał na straży praw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

4.Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Wprowadzenie zmian w tej ustawie „(...) będzie przyczyniało się do zwiększenia aktywności cudzoziemców mieszkających w Polsce czy też inwestorów zagranicznych, którzy nie formalizują swojej działalności w KRS i do większej aktywności ekonomicznej w naszym państwie" – powiedziała posłana Anna Kwiecień podczas czytania ustawy na początku tego roku.

Większość przepisów zawartych w ustawach Konstytucji biznesu wejdzie w życie 30 kwietnia 2018 roku, ale znajdują się wyjątki, jak np. możliwość bezterminowego zawieszenia działalności, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019r.