Obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku. O czym musisz pamiętać?

Koniec roku to niemal dla każdego czas podsumowań i refleksji, finalizowania wielu spraw oraz planowania kolejnych lat. Tyczy się to zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. W przypadku tej drugiej opcji, zwłaszcza właściciele przedsiębiorstw muszą poświęcić wiele energii na to, by upewnić się, że wszelkie nakładane na nich obowiązki zostały wypełnione. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Koniec roku? Czas podsumowań

Stan posiadanego mienia to niezwykle istotna kwestia, która wymaga systematycznej i ścisłej kontroli. Koniec roku wiąże się z koniecznością sporządzenia spisu z natury, który posłuży określeniu i przedstawieniu ilości posiadanych przez firmę towarów będących przedmiotem obrotu. Podczas wykonywania tej czynności należy pamiętać o tym, że uwzględniane są wyłącznie towary, które nie zostały jeszcze sprzedane. Spis powinien także odzwierciedlać stan rzeczy aktualny na ostatni dzień grudnia. Kolejnym krokiem jest wpisanie wartości remanentu w książce przychodów i rozchodów, a następnie podsumowanie wszystkich pozycji w niej zapisanych. To punkt wyjścia i nieocenione źródło informacji do sporządzania analiz mających na celu ustalenie wysokości strat albo dochodów.

Dopełnienie niezbędnych formalności

Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą musi rozliczyć się ze swoich dochodów, informując o nich Urząd Skarbowy. Dokonuje się tego przy pomocy następujących dokumentów: PIT – 36, przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na ogólnych zasadach, oraz PIT – 36L, stworzony z myślą o podatnikach, którzy wybrali podatek liniowy. Ostatecznym terminem złożenia wypełnionego zeznania jest 30 kwietnia. Jeśli firma nie jest jednoosobową działalnością gospodarczą i zatrudnia pracowników, na właścicielu spoczywa obowiązek przygotowania i przekazania podwładnym PIT-11. Dokumenty muszą trafić do nich najpóźniej w ostatnim dniu lutego, natomiast do urzędu – do ostatniego dnia stycznia, lub ostatniego dnia lutego, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z wersji elektronicznej. Przedsiębiorca musi również przedłożyć PIT-4R i PIT-8AR, przy pomocy których poinformuje Urząd Skarbowy o pobranych zaliczkach na podatek oraz złoży deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym, który pobrał. Obowiązujący termin to maksymalnie ostatni dzień stycznia.Warto znaleźć chwilę czasu by sprawdzić, czy ciąży na nas obowiązek złożenia formularza ZUS IWA, który pełni rolę informacji na temat danych potrzebnych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Będzie to miało miejsce między innymi wtedy, gdy zgłaszamy do ubezpieczenia minimum dziesięć osób. Biorąc pod uwagę fakt, że przełom roku to czas gdy jesteśmy skłonni do refleksji i przemyśleń, będzie to dobry moment na to, aby zastanowić się czy wybrana przez nas forma opodatkowania wciąż jest korzystna. Jeśli zdecydujemy się na zmianę, musimy zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym do 20 stycznia.Prowadzenie firmy oznacza nowe szanse, możliwości i ryzyko niemal każdego dnia. Wyróżniamy jednak kilka specyficznych okresów w roku, kiedy praca jest bardziej intensywna, lub wymaga dopełnienia szeregu formalności. Jednym z nich jest właśnie jego koniec, dlatego też warto porządnie się do niego przygotować, aby mieć pewność, że wypełnione zostały wszelkie zobowiązania.